Playful English

Jazykový génius a bábätká

Deti sa rodia ako nepopísaný list papiera, aspoň čo sa jazykov a linguistiky týka. Nemajú žiadne preferencie. Deti sú úplne otvorené akémukoľvek jazykovému a kultúrnemu vplyvu, ktorý majú možnosť pozorovať.

Výskumy ukazujú, že kritické obdobie na učenie sa jazyka na vysokej úrovni (native speaker proficiency) je v období do siedmich rokov, potom naša schopnosť učiť sa nové jazyky výrazne klesá s vekom.

Výskum Patrície Kuhlovej ukazuje, že dojčatá sú schopné rozoznať všetky fonémy (zvukovú podobu hlások) všetkých svetových jazykov nezávisle na krajine, v ktorej sa narodili, či aký jazyk používajú ich rodičia.

Dojčatá vo veku medzi 6 – 12 mesiacov ako počúvajú jazyk v okolí (od rodičov, príbuzných) si robia štatistiku aké zvuky sa používajú ako často v rodnom jazyku. To ovplyvňuje mozog dieťaťa, ktorý sa potom začne špecifikovať na známe zvuky a tak sa postupne z detí, ktoré rozoznávali všetky zvuky stávajú ľudia, ktorí si všímajú len zvuky z ich rodného jazyka.

Tím Patrície Kuhlovej skúmal, čo sa stane ak budú deti vystavené cudziemu jazyku (mandarínštine) v kritickom období (6-8 mesiacov od narodenia). Výsledky  boli prekvapivé: v 10-12 mesiacoch (tj. o pol roka) boli tieto deti rovnako zdatné v rozlišovaní typických zvukov mandarínštiny  ako deti vystavené tomuto jazyku od narodenia. To poukazuje na to, že deti sú schopné si viesť najmenej dva druhy štatistík a potom ich nezávisle používať.

Čo ale mňa najviac prekvapilo na ich výskume bolo zistenie, že iba vystavenie sa  zvukom jazyka je nedostačujúca pre schopnosť rozlišovať tieto zvuky. Deti, ktoré iba počúvali audio z mandarínštiny alebo aj súčasne pozerali video si v rozlišovaní zvukov neviedli o nič lepšie než deti, ktoré žiadny cudzí jazyk nepočúvali. Ale deti, ktoré boli v interakcii s lektorom hovoriacim mandarínštinou si viedli v rozlišovaní zvukov rovnako dobre ako deti s rodným jazykom mandarínštinou.

PRE UČENIE SA CUDZIEHO JAZYKA (aspoň u detí) JE DôLEŽITÁ INTERAKCIA!!

Kontakt a vzťah je veľmi dôležitý pri učení sa cudziemu jazyku. Deti si robia jazykovú štatistiku iba pri sociálnom učení. Takže rozprávajme sa s našimi deťmi, či už v rodnom alebo cudzom jazyku. Rozvíja ich to. 

Hawk. Fajka zhasla. Tešíme sa na vás na lekciách.

Článok napísaný na základe prednášky TED od Patricie Kuhl

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *