Playful English

5 +1 tip ako podporiť deti v učení angličtiny

Napadla Vás niekedy taká záludná otázka, čo keď nie sú hodiny angličtiny pre moje dieťa dosť? Ako rodičia by sme chceli pre svoje dieťa to najlepšie. Chceme mu dať dobrý základ do života, podporiť a rozvíjať uňho kvality. V dnešnom multikultúrnom a prepojenom svete je určite neoceniteľné ovládať cudzie jazyky. A tak je táto otázka na mieste. Stačí, že dieťa chodí na angličtinu 1x týždenne, aby sa naučilo anglicky?

Odpoveď je áno, deti vo veku 3-6 rokov je úplne dostatočné sa pomalým tempom venovať jazyku. Pre deti to však nie je „učím sa jazyk“, deti sa učia činnosťou, pre nich sú zaujímavé aktivity, tešia sa na kamarátov, a jazyk sa učia iba pomimo to, berú ho ako súčasť hry. Učia sa nie prekladaním, ale priamym spojením výrazu (slovného spojenia) s objektom alebo činnosťou. Takže dieťa Vám nemusí vedieť povedať, ako sa povie napr. bábika, ale keď uvidí bábiku, povie „a doll“. Je to o ponorení sa do jazyka, do sveta, v ktorom sa hovorí anglicky.

„Čím viac sme ponorení do jazyka, tým intenzívnejšie ho prijímame.“

Takže áno, môžete svoje dieťa podporiť v intenzívnejšom kontakte s angličtinou, nepotrebujete na to nutne ďalšie hodiny angličtiny, ale môžete tak urobiť doma. Čas s vaším dieťatom sa Vám nielen vráti v podobe lepšej angličitiny, ale hlavne vo vašom vzájomnom vzťahu. 

sheet music, music, melody-7438518.jpg

1. Spievajte si spolu anglické pesničky. Youtube je plný detských pesničiek alebo so staršími deťmi si vyberte ich obľúbených spevákov. U nás doma vedú pesničky k Disney rozprávkam. Duet „We don´t talk about Bruno“ radšej nechcite počuť. Ale na učenie perfektné. Príďte so svojím vlastným hitom  😉

2. Pridajte si angličtinu do dennej rutiny. U nás doma sa mi osvedčilo používať ranný zoznam na chystanie sa do škôlky/školy. Deti si odškrtávajú položky ako „wash your face“ and „brush your teeth“. Ale môže to byť aj napríklad pravidelná chvíľka tvorenia, pri ktorej sa rozprávate po anglicky. „Please, pass me the scissors.“ Alebo pri hraní spoločenských hier.

3. Hrajte sa so slovami a zvukmi.  Skúste si tvoriť vlastné zvuky, trénujte špecifické zvuky z angličtiny,preháňajte a zabavte sa pri tom. Deti milujú básničky a riekanky, melodickosť hlasu, hľadajte a vymýšľajte rýmy. 

4. Čítajte si spolu obrázkové knižky po anglicky. Obrázky deťom pomáhajú pochopiť text bez toho, aby ste museli prekladať. Ak si netrúfate, čítať po anglicky, pozrite si spolu rozprávku v angličtine. (a potom predvádzajte navzájom hlavné postavy). Vyberte si hlášku a len tak ju niekedy medzi rečou predneste. Zvoľte si vtipnú postavičku a… kedy inokedy sa môžete zmeniť na hovoriaceho snehuliaka? Pozor je to vysokonávykové, vaše dieťa vás vydrží počúvať asi o 3 sekundy dlhšie než zvyčajne 😀

5. Nechajte hrať anglické rádio, alebo pesničky na pozadí. Tip pre lazy parents – naše podvedomie nepotrebuje venovať sústredenú pozornosť učeniu, učí sa intonáciu, vetnú skladbu a slovné spojenia len tak. A deti sú na to experti, ich mozog je väčšinu času v alfa vlnách. Preto si pamätajú a počujú aj to, čo sa len šustne. 

A  ešte jeden tip na záver – nie je nič lepšie než im ísť príkladom, a preto začnite sa učiť sami po anglicky. Nič nenamotivuje deti lepšie ako rodič, ktorý sám jazyku prikladá dôležitosť.